Emlak Focus
» 
Kira sözleşmesi örneği 2013
a aa
Tarih : 17 Eylül 2013 12:00
Kira sözleşmesi örneği 2013
Kira sözleşmesi örneği 2013
reklam

Evinizi kiraya verirken ya da tam tersi bir ev kiralarken doldurulması gereken kira sözleşmesi neleri kapsıyor dersiniz? İşte kira sözleşmesi örneği 2013.

Bir gayrimenkulü kiraya veren ve kiralayan arasında imzalanması zorunlu olan kira sözleşmesi ya da kira kontratı, söz konusu gayrimenkule dair bilgileri içeriyor. Ayrıca bir kira sözleşmesinde kiracı ve kiraya verenin bilgilerinin de yer alması gerekiyor. Kira sözleşmeleri, noter huzurunda yapılabileceği gibi taraflar arasında da imzalanabiliyor.

Kira sözleşmesi örneği 2013 içerisinde yer alan madde ve bilgiler şöyle;

*Kiraya verenin T.C. Kimlik Numarası

*Kiraya verenin adresi

*Kiraya verenin telefon numarası

*Kiracı adı-soyadı

*Kiracı T.C. Kimlik Numarası

*Kiracı açık adresi

*Kiracı telefon numarası

*Sözleşme başlangıç tarihi

*Sözleşme geçerlilik süresi

*Yıllık toplam kira bedeli

*Aylık kira bedeli

*Aylık kira bedelinin ödeme şekli

*Konut kullanım amacı

*Konutun durumu

*Teslim edilen demirbaşlar

GENEL KOŞULLAR

1. Kiracı, kiralanan konutu özenli kullanacaktır.

2. Kiracı, kiralanan konutun çevresinde oturanlar ve komuşularıyla iyi niyet kuralları içinde davranacaktır.

3. Kiracı, kiralanan konutu 3. kişilere kiralayamaz, alt kiraya veremez, devredemez ve temlik edemez.

4. Kiracı, konut sahibinin yazılı imzalı onayı olmaksızın, konutta değişiklik yapamaz; aksi halde, oluşacak zararları telafi etmek zorundadır.

5. Üçüncü kişilerin kiralanan konut üzerinde hak iddia etmeleri halinde, kiracı, durumu konut sahibine haber vermek zorundadır.

6. Kiracı, kiralanan konutta yapılması gereken tamir, tadilat, onarım ve ilaveleri, konut sahibine bildirmek zorundadır; aksi halde doğabilecek zararlardan kiracı sorumludur.

7. Kiracı, kat malikleri yönetim kurulu kararları doğrultusunda kendisine tebliğ olunan hususları, konut sahibine bildirmek zorundadır.

8. Kiracı, kat malikleri yönetim kurulu kararları doğrultusunda, yapılması zaruri işlere izin vermek zorundadır.

9. Kiracı, kiralanan konutta yapılan veya yapılacak onarımlara katlanmakzorundadır.

10.Kiracı, konuttaki olağan kullanımdan dolayı yapılması gereken onarımları yapmak veya yaptırmak ve giderlerini kendisi karşılamak zorundadır.

11. Kiralanan konutun mülkiyet hakkından doğan vergiler konut sahibine aittir. Konut kullanımından doğan vergiler (örneğin ; çevre temizlik vergisi) ve harçları kiracıya aittir.

12. Kiracı, kira sözleşmesinin sonunda, konutu aldığı gibi, konut sahibine anahtarlar ile birlikte teslim etmek zorundadır. Konut ile birlikte teslim alınan demirbaşlar alındığı şekilde, konut sahibine teslim edilmediği takdirde, oluşan hasarların bedelinin ev sahibine ödenmesi veya eski hale getirilmesi zorunludur.

13.Kiralanan konutu iyi ve kullanılmaya uygun halde teslim edildiği asıldır. Aksi bir durum kiracı tarafından ispatlanmak zorundadır. Kiralanan konutun normal kullanımından dolayı ortaya çıkacak yıpranma ve eksikliklerden dolayı kiracı sorumlu değildir.

14. Kiracı, kira sözleşmesinin sona ermesi veya konutun satılığa çıkartılması halinde, kiralanan konutun potansiyel alıcılar tarafından gezilmesine ve incelenmesine izin vermek zorundadır.

15. Kiralanan konutun boşaltılması gerektiği hallerde, konutun boşaltılmaması nedeni ile ortaya çıkacak zararlardan dolayı kiracı sorumlu olacaktır.

16. Kiracı, kendisi veya birlikte oturanların sağlığı için önemli tehlike oluşturmayan kusurlardan dolayı kiradan indirim talebinde bulunamaz.

17. Kiracı, kiralanan konuta yaptığı kalıcı ilaveler ve lüks sayılan uygulamaların bedelini konut sahibinden isteyemez, kiradan kesemez ve sözleşme bitiminde bunları konutta bırakmak zorundadır.

18. Kiracı, konut sahibinin yazılı imzalı onayını almak şartı ve giderleri kendisine ait olmak üzere, genel anten, kablolu televizyon gibi donanımları yaptırabilir.

ÖZEL KOŞULLAR

1.Konuta ortak kiracı alınamaz.

2.Konut, mesken dışında başka bir amaçla kullanılamaz.

3.Konutta, kiracı, eşi,çocukları ve kiracının birince derece yakın akrabalarının dışında kimse kalamaz.

4.Kira bedelleri, her ayın en geç 5. günü akşamına kadar, ev sahibinin …………… Bankası, ………………… Şubesindeki …………………………… IBAN numaralı hesabına yatırılacaktır.

5.Kira bedelleri, her ayın beşinci günü akşamına kadar, ödemediği taktirde her ay için kira bedelinin %5′i oranında gecikme cezası ödemeyi kabul ve taahhüt eder. Kiracı binayı tahliye edip anahtarı teslim etmediği taktirde kira bedelini ödemeye devam eder.

6.Kiralanan konutun kapıcı giderleri, yakıt ve genel apartman giderlerini kiracı öder.

7.Kapılar, pencereler, fayanslar, kombi, şofben, sıhhî tesisat araçları sağlam, tam ve kullanılmaya hazır durumda teslim edilmiştir.

8.Kiracı, kiralananı özenli kullanacak; ev sahibi de gerekli onarımları, kiracının uyarısından itibaren on gün içinde (teknik olanaksızlar hariç) yaptıracaktır.

9.Kiracı, su ve elektrik aboneliğini kendi adı üzerine yaptıracak, sözleşme sonunda hesabı kapatarak “borcu yoktur” kağıdını alarak, fotokopisini konut sahibine verecektir.

10.Kiracı, 7 iş günü içinde, aile beyannamesini ….. Mahallesi Muhtarlığı’na verecektir.

11.Sözleşmeden doğacak uyuşmazlıklarda ……Mahkemeleri ve İcra Müdürlükleri yetkilidir.

 

 

 

 

DİĞER GENEL HABERLERİ

  • Emlak vergisi hesaplama 2014

   Emlak vergisi hesaplama 2014

   Emlak vergisi miktarları 2014'te nasıl olacak? Emlak vergisi hesaplama 2014 için haberimizi okuyun. Emlak vergisi, taşınmaz sahiplerinin her yıl belirlenen tarihlerde ödemesi gereken bir vergi türü olarak...

  • Erzurum Pazaryolu TOKİ Evleri teslimleri başlıyor

   Erzurum Pazaryolu TOKİ Evleri teslimle...

   Erzurum Pazaryolu TOKİ Evleri kapsamında 80 adet konutun teslimleri 7 Ocak'ta başlayacak, 10 Ocak'a kadar devam edecek. Erzurum Pazaryolu TOKİ Konutları'nın teslimi şu şekilde...

  • Emlak Konut Kazlıçeşme ihalesi 2. oturumu 16 Ocak’ta yapılıyor

   Emlak Konut Kazlıçeşme ihalesi 2. otur...

   Emlak Konut GYO Kazlıçeşme ihalesinin 2. oturumu 16 Ocak'ta yapılacak. İhalenin ilk oturumu 24 Aralık'ta gerçekleştirilmişti.  Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın Kazlıçeşme ihalesinin 2....

  • 2014 kira gelir vergisi nasıl hesaplanır?

   2014 kira gelir vergisi nasıl hesaplanır?

   Gelir Vergisi Kanunu kapsamında yer alan kira gelir vergisi, konut/işyeri kiralarından elde edilen gelirlerin vergisi anlamına geliyor. Peki 2014 kira gelir vergisi nasıl hesaplanır? İşte örneklerle kira gelir...

  • Vizesiz ülkeler 2013

   Vizesiz ülkeler 2013

   Türk vatandaşlarının vizesiz girebilecekleri ülkeler hangileri dersiniz? İşte vizesiz ülkeler 2013 listesi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun önümüzdeki haftalarda Belarus’un vizesiz seyahat edilebilecek...

YORUMLAR
Bu Habere 1 Yorum Yapılmıştır.
 • Anonim diyor ki ;
  19 Eylül 2013 14:37

  [...] [...]

ANKET

Önümüzdeki 2 yıl içinde yeni bir konut satın almayı düşünüyor musunuz?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.

EMLAK TERİMLERİ