Emlak Focus
» 
İşte İstanbul İzmir otoyolu ve İzmit Körfez köprüsü hakkında herşey
a aa
Tarih : 16 Temmuz 2013 13:27
İşte İstanbul İzmir otoyolu ve İzmit Körfez köprüsü hakkında herşey
İşte İstanbul İzmir otoyolu ve İzmit Körfez köprüsü hakkında herşey
reklam

2015 yılında açılması beklenen Körfez köprüsü inşaatında temel inşaatı bitmek üzere. İşte geçiş ücretlerinden, inşaatın son durumuna kadar Körfez geçişi köprüsü hakkında herşey.

Körfez Geçişi Köprüsü 2010 yılından beri ön hazırlık aşamasındaydı ancak geçen sene başlayan harfiyat ve temel inşaatı ile Eylül 2013 içinde önemli bir gelimeye sahne olacağız. Üç gidiş, üç de geliş olmak üzere toplam 6 şerit ve bir de yaya şeridi olmak üzere inşa edilecek olan Körfez köprüsü, denizin ortasına inşa edilecek iki kule arasında olacak. Ancak köprünün karada da bacakları bulunacak.

Boğaziçi, Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim olarak adlandırılan 3. köprünün aksine asma köprü olarak inşa edilecek körfez köprüsünde bölgenin fay hattında bulunmasından dolayı asma köprü tekniği kullanılacak. Bu tip köprüler, ayakların oturduğu zeminde kayma ya da kırılma olsa bile, taşıdıkları toleranslar sayesinde yıkılmama, ama belki eğilme özelliği taşıyor.

korfez-koprusu-insaati-son-durum-ne-zaman-bitecek-2

Devlet garantili geçiş ücreti
Günde 40.000 araç geçişi garantili Körfez köprüsü geçişi ücreti kaç lira ya da ne kadar sorusunun yanıtı ihale şartnamesinde belirtildiği gibi 35 dolar. Bu fiyat günümüzde 1.90 ortalama dolar kuru ile 63 TL’ye denk geliyor. Oysa Körfez köprüsünün inşa edilmekte olduğu Dilovası’ndan Gebze’ye doğru olan Eskihisar – Topçular araba vapuru ile İzmit Körfezi’ini karşıdan karşıya geçmek ise 2013 yaz tarifesi itibariyle 50 TL.

Körfez köprüsünden geçiş ücretleri ise araç türlerine göre dolar bazında şöyle olacak:
- Motorsikletler: 24,50 Dolar – 46,5 TL
- Otomobiller: 35 Dolar – 63 TL
- Kamyon ve otobüsler (2 akslı): 56 Dolar – 106,4 TL
- Kamyon ve otobüsler (3 akslı): 66,50 Dolar – 126 TL
- 4-5 akslı tırlar: 78,75 Dolar – 150 TL
- 6-7-8 akslı römorklar: 111,3 Dolar – 211 TL

Körfez köprüsü kaç metre?
İzmit Gebze körfez geçişi köprüsü hakkında iki farklı ölçü mevcut. İlk uzunluk birimi denize inşa edilecek olan iki kule arasındaki mesafe. Bu mesafe aynı zamanda körfez köprüsü kaç metre sorusunun da yanıtını verir ki 1,550 metredir. Köprünün kuzeyinde kule ile Dilovası arasındaki ayak arasında kalan yaklaşım viyadüğü 745 metre iken, güneydeki kule ile Hersek burnuna inşa edilecek temel arasındaki mesafe ise 826 metredir. Bu 3 ayrı uzunluk, körfez geçişi köprüsü toplam uzunluğunun 3,121 metre olmasını sağlıyor.

Körfez köprüsünün temeli nasıl?
Körfez köprüsünün denizde inşa edilen iki kulesinin ayaklarının dibinde bulunan temeller 78×48 metrelik beton bloklar ayrı bir beton havuzunda inşa ediliyor. Daha önceden bu beton blokların batırılacağı noktalara da kazıklar çakılıyor. Beton blokların üretimi bittiğinde, her iki kıyıda üretildikleri havuzdan, havuzların kenarları kırılmak suretiyle suya batırılıp, temel alanına doğru yüzdürülecek ve bu kazıklara yerleştirilecek. Daha sonra bu beton blokların içinde açılan kule ayaklarının betonarme inşaatı da tamamlanacak. Ayrı bir yerde üretilen kuleler ise özel vinçler yardımıyla bu temellerdeki yuvalarına oturtulacak ve ardından da halat germe işlemi başlayacak. Kule bacaklarının 2014′ün Mart ayında dikilmesi planlanıyor.

korfez-koprusu-insaati-son-durum-ne-zaman-bitecek-3

Körfez köprüsü ne zaman bitecek
Körfez köprüsü için planlanan bitiş tarihi 2015 yılının sonu. Körfez köprüsü inşaatı son durum Temmuz 2013 itibariyle planlamada şimdilik 1 aylık bir sarkma söz konusu. Sarkmanın en önemli nedeni ise köprü kule temellerinin inşa edildiği havuza zaman zaman sızan deniz suyunun tahliyesi ve ek önlemler alınması için gerekli zaman oldu. Eğer programda başka bir aksilik olmazsa, Körfez köprüsünün temelleri Eylül 2013′de denize batırılacak (daha önce Ağustos 2013 olarak açıklanmıştı).

korfez-koprusu-insaati-son-durum-ne-zaman-bitecek-4

Körfez köprüsü nerede
Körfez köprüsü kuzey kıyıda Gebze’ye bağlı Dilovası ile güneyde Yalova’ya yakın Hersek burnu arasında inşa ediliyor. Bu bölge, Gebze’deki Eskihisar Topçular arası arabalı vapur iskelesinden yaklaşık 16 kilometre daha uzakta (İzmit’e daha yakın). Yani Körfez köprüsünden geçecek olan bir araç, E5 baz alındığında, E5 üzerindeki Eskihisar sapağı ile Dilovası arası ve Köprü geçişinden sonra Topçular vapur iskelesinin E5 birleşimi arasında ekstradan 28 kilometre daha yol katetmek zorunda kalacak.


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Körfez geçişi köprüsü

DİĞER ULAŞIM HABERLERİ

  • Halkalı Gebze Marmaray metro hattı ne zaman açılacak?

   Halkalı Gebze Marmaray metro hattı ne ...

   35 istasyondan oluşacak Halkalı Gebze Marmaray metro hattı ne zaman açılacak? İşte yanıtı. Marmaray projesi kapsamında yer alan Halkalı Gebze metro hattı ile iki bölge arasındaki uzaklık 115 dakikaya...

  • Dudullu Bostancı metro projesi 2019′da hizmette

   Dudullu Bostancı metro projesi 2019...

   Dudullu ile Bostancı arasındaki mesafeyi 21 dakikaya düşürecek ve 2019 yılı içerisinde faaliyete geçecek Dudullu Bostancı metro projesi kapsamında 10 istasyon inşa edilecek. Tamamlandığında toplam 13.4...

  • Pendik Sabiha Gökçen metro hattı güzergahı

   Pendik Sabiha Gökçen metro hattı güzer...

   2017 yılında faaliyete geçecek Pendik Sabiha Gökçen metro hattı güzergahı kapsamında 2 bölge arası 13.5 dakikada aşılacak.  İstanbul trafiğine çözüm olacak metro projeleri ardı ardına açıklanıyor. Bu...

  • 3. köprü inşaatı Kasım 2013 son durumu nasıl?

   3. köprü inşaatı Kasım 2013 son durumu...

   3. köprü ve Kuzey Anadolu otoyolunda inşaatlarında kritik bir viraja girildi. 3. Köprüde yol seviyesi için çalışmalar başlarken, Anadolu yakasındaki dev viyadük ve Avrupa yakasındaki aç kapa tünelleri inşaatı...

  • Marmaray’da tarifeli ücretli seferler 13 Kasım’da başlıyor

   Marmaray’da tarifeli ücretli seferler ...

   TCDD’nin işletmesinde hizmet veren Marmaray’ın ücretli ve tarifeli seferleri 13 Kasım 2013 günü resmen başlıyor. Marmaray bilet fiyatları ise şöyle olacak... 29 Ekim’de açılışı yapılan Marmaray’ın 15 günlük...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

ANKET

Önümüzdeki 2 yıl içinde yeni bir konut satın almayı düşünüyor musunuz?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.

EMLAK TERİMLERİ