Emlak Focus
» 
Kentsel dönüşüm emsal, TAKS ve KAKS ne demek?
a aa
Tarih : 08 Haziran 2013 14:09
Kentsel dönüşüm emsal, TAKS ve KAKS ne demek?
Kentsel dönüşüm emsal, TAKS ve KAKS ne demek?
reklam

Kentsel dönüşüm için 3 ve daha düşük emsal sınırı konması, “emsal nedir” sorusunun sorulmasına neden oluyor. Emsal ile birlikte TAKS ve KAKS ne demek açıklıyoruz.

Kentsel dönüşümde en çok emsal kelimesi ön plana çıkıyor. Peki Emsal nedir. Ne işe yarar? Nasıl uygulanır? Emsal ile birlikte pek bilinmeyen iki önemli terim olan TAKS ve KAKS nedir? İşte kentsel dönüşüm ile binasını yıkıp yeni bir bina yaptırmak isteyenlerin karşılaşacakları bu üç önemli terimin açıklamaları:

İmar durum belgesi nedir?
Emsalden once İmar durumu belgesi konusuna göz atalım.“Pparselin üstüne ne tür bir bina yapılabileceğini gösteren belge” olarak tanımlanan İmar durum belgesi o parselin kimlik kartıdır. Parsele ticari, konut ya da karma proje yapılıp yapılamayacağını gösterir. İmar durumu belgesinde o parselin emsal değeri, TAKS ve KAKS değerleri bulunur. Bu belge bağlı bulunulan belediyelerden alınabilir ama tapu sahiplerinin bizzat başvurmaları gerekli.

Emsal ya da diğer adıyla KAKS nedir?
Daha çok KAKS (Kat alanı katsayısı) olarak bilinen emsal nedir sorusunun yanıtı şöyle: Arsanın üzerine yapılacak toplam inşaat alanı, taban alanının emsal değeri ile çarpılmasıyla elde edilir.

Örneğin 500 metrekarelik bir arsaya kaç katlı bina yapılır sorusu emsal, KAKS ve TAKS değerleriyle hesaplanır. Şöyle ki:
Emsal ya da KAKS değeri 2 olan bir arsa 500 metrekare olsun. Bu arsaya 2 emsal değeri ile 1000 metrekarelik inşaat yapılabilir. Bu hesaplamaya çatı katı, asma kat, bodrum katı, kapalı otopark, yangın merdiveni ve asansör boşlukları dahil edilmiyor. Emsal ve KAKS değeri belli olan bir arsaya en fazla kaç katlı bina yapılabilir sorusunun yanıtı ise TAKS nedir sorusunun yanıtında gizlidir.

Peki TAKS nedir?
Taban alanı katsayısı olarak açılımı yapılan TAKS ise arsaya inşa edilecek binanın taban alanının minimum ve maksimum büyüklüğünü gösteren bir değerdir. TAKS değeri sayesinde 500 metrekarelik bir arsada ne kadar bahçe ya day an arsadan ne kadar uzaklıkta bir bina yapılabileceği anlaşılır. TAKS değeri doğal olarak 1’in altındadır ve genelde 0.20, 0.30, 0.50 gibi değerler taşır.

500 metrekarelik bir arsada 2 emsal değeri ve 0.30 TAKS değeri ile birlikte taban oturumu yani taban alanı en fazla 150 metrekare olan inşaat yapılabilir (500×0,30=150).

Emsal değeri 2 olan bu arsada maksimum 1000 metrekare inşaat izni varken, TAKS değerine göreyse her kat 150 metrekareden maksimum 6 ya da 7 katlı bir bina yapılabilir.

Kentsel dönüşümde kaç katlı bina yapılabilir
Emsal, KAKS ve TAKS nedir sorularını yanıtladık. Peki bu değerlerle sınırsız yükseklikte binalar yapılabilir mi? Tabi ki hayır. Her bölge ve mahalleye gore, hatta bir mahalledeki sokaklara gore farklılık gösterebilen emsal, taks ve kaks değerlerine ek olarak belediyeler bina yükseklik sınırı da getirebiliyorlar.

Örneğin 80 metreyi geçemeyecek olan bir böglede 2.000 metrekarelik bir arazide 2 emsal oranı ile 4000 metrekarelik inşaat alanı hakkı olmasına rağmen 0.25 TAKS oranı ile taban alanı en fazla 100 metre kare inşaata izin verilen bir arsada 40 katlı bina yapılamaz. Bu rakamları tamamen hayal ürünü verdik. Sonuç olarak inşaat alanı izni o arsaya istediğiniz yükseklikte bina yapılabileceği anlamına gelmiyor.

Eğer kentsel dönüşüm ile birlikte yeni bir arazi yaratacaksanız, öncesinde belediyeden mutlaka arsanızın emsal ve taks değerlerini öğrenin ve bu işle ilgili bir inşaat mühendisinden yardım alarak arsanıza en fazla kaç metrekare ve kaç katlı bir bina yapılabileceğini bilin.

DİĞER GENEL HABERLERİ

  • Emlak vergisi hesaplama 2014

   Emlak vergisi hesaplama 2014

   Emlak vergisi miktarları 2014'te nasıl olacak? Emlak vergisi hesaplama 2014 için haberimizi okuyun. Emlak vergisi, taşınmaz sahiplerinin her yıl belirlenen tarihlerde ödemesi gereken bir vergi türü olarak...

  • Erzurum Pazaryolu TOKİ Evleri teslimleri başlıyor

   Erzurum Pazaryolu TOKİ Evleri teslimle...

   Erzurum Pazaryolu TOKİ Evleri kapsamında 80 adet konutun teslimleri 7 Ocak'ta başlayacak, 10 Ocak'a kadar devam edecek. Erzurum Pazaryolu TOKİ Konutları'nın teslimi şu şekilde...

  • Emlak Konut Kazlıçeşme ihalesi 2. oturumu 16 Ocak’ta yapılıyor

   Emlak Konut Kazlıçeşme ihalesi 2. otur...

   Emlak Konut GYO Kazlıçeşme ihalesinin 2. oturumu 16 Ocak'ta yapılacak. İhalenin ilk oturumu 24 Aralık'ta gerçekleştirilmişti.  Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın Kazlıçeşme ihalesinin 2....

  • 2014 kira gelir vergisi nasıl hesaplanır?

   2014 kira gelir vergisi nasıl hesaplanır?

   Gelir Vergisi Kanunu kapsamında yer alan kira gelir vergisi, konut/işyeri kiralarından elde edilen gelirlerin vergisi anlamına geliyor. Peki 2014 kira gelir vergisi nasıl hesaplanır? İşte örneklerle kira gelir...

  • Vizesiz ülkeler 2013

   Vizesiz ülkeler 2013

   Türk vatandaşlarının vizesiz girebilecekleri ülkeler hangileri dersiniz? İşte vizesiz ülkeler 2013 listesi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun önümüzdeki haftalarda Belarus’un vizesiz seyahat edilebilecek...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

ANKET

Önümüzdeki 2 yıl içinde yeni bir konut satın almayı düşünüyor musunuz?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.

EMLAK TERİMLERİ