Emlak Focus
» 
Avrasya Tüneli son durum!
a aa
Tarih : 06 Haziran 2013 13:29
Avrasya Tüneli son durum!
Avrasya Tüneli son durum!
reklam

Asya ile Avrupa’yı boğaz altından birleştirecek Avrasya Tüneli projesinde 3 ay sonra tünel kazım işleri başlayacak. Avrasya Tüneli son durum bilgileri haberimizde yer alıyor.

1.3 milyar dolarlık yatırım değerine sahip olan Avrasya Tüneli projesi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Geçtiğimiz aylarda fore kazık işlerinin tamamlandığı Avrasya Tüneli son durum hakkında aşağıdaki bilgilere göz atabilirsiniz.

Asya ile Avrupa’yı boğazın altından birleştirecek olan Avrasya Tüneli 2013 çalışmaları kapsamında şu sıralar hafriyat işleri yapılıyor. 30 metrelik hafriyat aşamasında 8 metre kazılarak bitirildi. Eylül 2013’te hafriyat işlerinin bitilmesi planlanan projede bu tarihten sonra ise tünel kazım işleri başlayacak.

Avrasya Tüneli ne zaman bitecek?
Haydarpaşa ile Cankurtaran arasında inşa edilen Avrasya Tüneli’nin 2015 yılı içerisinde hizmete açılması planlanıyor.  Proje tamamlandığında Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki mesafe süresi 15 dakikaya inecek.

Temeli 2011’de atıldı
Toplamda 3 etaptan oluşan Avrasya Tüneli’nin temeli 26 Şubat 2011’d atılmıştı. Tamamlandığında 14.6 kilometrelik yol güzergahına sahip olacak Avrasya Tüneli, Marmaray’ın 1,8 kilometre kadar güneyinde inşa ediliyor.

İstanbul trafiğini rahatlatmak adına yapılan projelerden biri olan Avrasya Tüneli’nin etapları ise şöyle;

Avrasya Tüneli’nde 1. aşamayı, Kazlıçeşme’den Sarayburnu’na devam eden Kennedy Caddesi üzerinde U-dönüşlerin altgeçit olarak ve engellilerin erişimine uygun yaya köprülerinin üst geçit olarak inşa edilmesi oluşturuyor.

Projenin ikinci aşamasını ise boğaz geçişi meydana getiriyor. Bu bölümde, tünelin her iki ucunda havalandırma bacaları ve geçiş gişeleri, bir yakada merkezi işletme binası ile birlikte, 5.4 km’lik bir mesafe boyunca her katta çift şerit olmak üzere, iki katlı bir tünel inşaatı yapılıyor.

Avrasya Tüneli’nin 3. ve son aşamasını da Anadolu Yakası oluşturuyor. Buna göre, Göztepe’de Ankara-İstanbul Devlet Karayolu’na ulaşan mevcut D-100 yolunun iki köprülü kavşak, bir üstgeçit ve üç yaya köprüsünün engellilerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde modernizasyonu dahil olmak üzere, yaklaşık 3.8 km boyunca genişletilerek 2×3 ve 2×4 şeritten 2×4 ve 2×5 şeride çıkarılıyor.

 

 

DİĞER ULAŞIM HABERLERİ

  • Halkalı Gebze Marmaray metro hattı ne zaman açılacak?

   Halkalı Gebze Marmaray metro hattı ne ...

   35 istasyondan oluşacak Halkalı Gebze Marmaray metro hattı ne zaman açılacak? İşte yanıtı. Marmaray projesi kapsamında yer alan Halkalı Gebze metro hattı ile iki bölge arasındaki uzaklık 115 dakikaya...

  • Dudullu Bostancı metro projesi 2019′da hizmette

   Dudullu Bostancı metro projesi 2019...

   Dudullu ile Bostancı arasındaki mesafeyi 21 dakikaya düşürecek ve 2019 yılı içerisinde faaliyete geçecek Dudullu Bostancı metro projesi kapsamında 10 istasyon inşa edilecek. Tamamlandığında toplam 13.4...

  • Pendik Sabiha Gökçen metro hattı güzergahı

   Pendik Sabiha Gökçen metro hattı güzer...

   2017 yılında faaliyete geçecek Pendik Sabiha Gökçen metro hattı güzergahı kapsamında 2 bölge arası 13.5 dakikada aşılacak.  İstanbul trafiğine çözüm olacak metro projeleri ardı ardına açıklanıyor. Bu...

  • 3. köprü inşaatı Kasım 2013 son durumu nasıl?

   3. köprü inşaatı Kasım 2013 son durumu...

   3. köprü ve Kuzey Anadolu otoyolunda inşaatlarında kritik bir viraja girildi. 3. Köprüde yol seviyesi için çalışmalar başlarken, Anadolu yakasındaki dev viyadük ve Avrupa yakasındaki aç kapa tünelleri inşaatı...

  • Marmaray’da tarifeli ücretli seferler 13 Kasım’da başlıyor

   Marmaray’da tarifeli ücretli seferler ...

   TCDD’nin işletmesinde hizmet veren Marmaray’ın ücretli ve tarifeli seferleri 13 Kasım 2013 günü resmen başlıyor. Marmaray bilet fiyatları ise şöyle olacak... 29 Ekim’de açılışı yapılan Marmaray’ın 15 günlük...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

ANKET

Önümüzdeki 2 yıl içinde yeni bir konut satın almayı düşünüyor musunuz?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

EN ÇOK OKUNANLAR

 • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
 • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.

EMLAK TERİMLERİ